Krouna
Navigace
Povodňový plán obce
Úřední deska obce
Czech POINT
Počasí ZŠ Krouna
Předpověď počasí
Mateřské centrum
Linka důvěry ÚO
Protikorupční linka
Psí Detektiv
Poradna spotřebitele
Logo kampaně
Třídění odpadu:
Hodiny
Přístupy na stránky
Vaše IP je
VERNISÁŽ V JINDŘICHOVĚ HRADCI

Krouna - V roce 2009 jsem poznala dvě velice zajímavé a milé dámy. Jejich tatínek Gustav Schmaus se narodil v r. 1901 v Krouně. Jejich pradědečkem je známý český a světový vynálezce Ing. František Křižík. Potomci Františka Křižíka byli nadaní a zajímaví lidé. Někteří pokračují ve šlépějích vědy a techniky. Křižíkovy dcery, vnučky a pravnučky se povětšinou věnovaly a věnují umění.

 

Rodina Křižíkova navštěvovala Krounu přibližně v letech 1900 – 1910. V té době zde vlastnila Pavlína Křižíková dva domy. Dům čp. 218 a určitý čas také hospodu zvanou „Na Sále“. Křižík jezdil do Krouny na letní byt společně se svou ženou Pavlínou, svými dětmi a vnoučaty. V rodině se dodnes traduje, že všichni velice rádi vzpomínali na krásné dny prožité v Krouně.

 

Pravnučka Ing. Křižíka

Helena Schmaus-Shoonerová

 

se narodila 12. března 1938 v Praze. Po studiích na střední keramické škole v Bechyni, v Karlových Varech a na UMPRUM Praha se věnovala především výrobě uměleckých šperků. Za svou kolekci, jež byla vystavena v československém pavilonu na světové výstavě EXPO 1967 v kanadském Montrealu a kterou posléze koupil slavný pařížský módní dům Dior jako doplněk ke svým exkluzivním modelům, dostala od francouzského ministra kultury stipendium do Paříže. V roce 1970 se provdala za Kanaďana Hughuese Shoonera a až do roku 1992 žila v Kanadě. V současné době žije a pracuje v Bechyni.

 

Její doménou je pálená modrá keramika, talíře, kachle, busty lidí a zvířat. Ve své tvorbě se inspiruje mystikou kanadských indiánů. Podporuje nadaci Bariéry a Dětskou psychiatrickou léčebnu v Opařanech.

 

 

Spolu s panem starostou jsme obdrželi pozvánky od paní Heleny Schmaus – Shoonerové na vernisáž její výstavy a výstavy jejích přátel, která se konala 5. května 2011 v Jindřichově Hradci. Protože si myslíme, že udržovat přátelství s bývalými rodáky Krouny a s jejich potomky je krásná a záslužná práce, této vernisáže jsme se ve čtvrtek minulý týden zúčastnili.Byli jsme vřele přijati a odnesli jsme si odtud mnoho příjemných a povznášejících zážitků.

 

 

 

Foto: archiv OÚ

 

Více fotografií najdete zde, nebo myší klikněte na fotoaparát.

 

Moravcová Hana, kronikářka obce

 

 

Propagační materiály
ORP Hlinsko
Turistické informace
Hlášení rozhlasu
Mapa
Web kamery online
Firmy v naší obci
Mikroregion Hlinecko
Pardubický kraj
Turistický portál
Na kole i pěšky
Dopravní portál PK
Práce v regionu
Veřejná anketa
Čtete úřední desku?

Pouze na internetu

Na nástěnce OÚ

Nečtu,nezajímam se

Propagační materiály

ODKAZY NA STRÁNKY
IQ-net již v KROUNĚ!
Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.